DĚTSKÉ KARATE

Pro nejmenší děti z MŠ až po 1. třídu ZŠ (cca od 4 do 7-8 let) jsou určeny oddíly KARATE KIDSPro ostatní děti (cca od 2.třídy ZŠ) máme několik oddílů, které jsou rozčleněny podle věku a podle dosažených dovedností v Karate, tj. podle barev pásků. Snažíme se tím zohlednit jejich mentální a fyzický vývoj. Postupem času se trénink stává stále náročnějším (nejen fyzicky, ale především mentálně) a starší děti jej snáze zvládají.

Výuka JKA Shotokan Karate se skládá z nácviku základních technik (Kihon), zápasových cvičení (Kumite) a sestav (Kata). Během tréninku také rozvíjíme fyzickou kondici pomocí atletických dovedností a posilování  s vlastním tělem, koordinaci pohybů pomocí gymnastických dovedností, psychomotoriku pomocí nářadí (míče a tenisové míčky apod.), část hodiny věnujeme protahování a zlepšování kloubní pohyblivosti a samozřejmě také pohybovým a úpolovým hrám, jak ve dvojicích, tak skupinovým.
U mladších dětí nijak nedrilujeme a děti necepujeme, ranou specializaci prostě považujeme za škodlivou. Rozhodnutí, zda se dítě chce opravdu intenzivně věnovat Karate necháváme na dobu, kdy je samo schopno pochopit, co vše trénink bojových umění obnáší. A toto rozhodnutí podle našich zkušeností přichází nejdříve tak v 9 - 10 letech, často i později - mimo vyjímečných případů dětí, které se pro Karate již narodily :-) Do té doby si hlavně hrajeme, učíme se základní techniky a důkladně rozvíjíme všeobecnou fyzickou zdatnost, na které můžeme v budoucnu stavět. 

Zpočátku lze cvičit jen 1x za týden. Později je potřeba chodit minimálně 2x, nebo 3x týdně - toto platí pro ty, kteří to s karate začali myslet vážně a chtějí se v něm posunout dál a rychleji (zařazení do dalších skupin s Vámi probereme).

Co děti potřebují na trénink sebou?

Děti, které již získaly nějaký pásek, trénují povinně v bílém Karate-gi (kimonu) s daným páskem! Pro začátečníky to ale není podmínkou. Postačí jim tepláky nebo kraťasy a tričko (s krátkým, nebo i dlouhým rukávem), obuv není potřeba - cvičí se naboso. Pokud chce začátečník na tréninky Karate-gi nosit, tak může. Nesmí ale používat bílý pás, který se většinou s tímto úborem prodává, protože si jej ještě nezasloužil vykonáním zkoušky, která předpokládá předvedení požadovaných dovedností Karate. Samozřejmě všichni by si měli sebou nosit pití v uzavíratelné láhvi, především v letních měsících (upřednostňujeme obyčejnou neslazenou a nesycenou vodu!)